پاسپورت‌های هوشمند


چندين کشور از جمله مالزی، استراليا، کانادا، سنگاپور، ژاپن، زلاندنو، آمريكا و اعضای اتحايه اروپا، يا در حال انجام و پياده سازی پاسپورت هوشمند (با استفاده از چيپ هوشمند راديويي يا بدون تماس) هستند، يا استفاده از آنرا مد نظر دارند. دو سال پيش مشخصات لازم برای پاسپورت الکترونيکی جديدی که توسط ماشين خوانده می‌شود، توسط سازمان بين المللی هواپيمايي کشوری
(ICAO) اعلام گرديد. اين سازمان وظيفه تبيين و انتشار استانداردهای بين‌المللی "اسناد مسافرت هوايي" را برای 188 کشور عضو خود دارد. اين کشورها ملزم به رعايت استانداردهای اعلام شده برای اسناد صادره خود می‌باشند.

استاندارد جديد الزام ميکند که در پاسپورت جديد از چيپ راديويي (بدون تماس) استفاده شده و عکس صاحب آن به صورت رقمی در آن ضبط شده باشد. ضبط ساير موارد امنيتی مانند اثر انگشت و آثار چشم
(IRIS) به صورت اختياری می‌باشد.

در آمريکا سه سازمان دولتی سازمان چاپ، سازمان ملی استاندارد و فن‌آوری و دپارتمان ايالتی، مسئول ساماندهی پاسپورت جديد می‌باشند. از اکتبر سال 2004 سازمان چاپ دولتی 924 هزار دلار قرار داد با شرکت های اکس‌آلتو، اينفينيون، اوبرتور، سوپرکام و تعدادی ديگر بسته است. اين شرکت‌ها چيپ‌های خود را به سازمان ملی استاندارد و فن‌آوری برای آزمايش استاندارد ايزو 14443 نوع "آ" يا "ب" برای خواندن تصادفی، کاركرد بين دستگاهی، عملکرد يکسان، قابليت اطمينان فنی و توانايي نگهداری اطلاعات برای 10 سال تحويل داده‌اند.

برای پاسپورتهای آمريکايي، چيپ‌های راديويي يا بدون تماس در پشت جلد پاسپورت بدون هيچ نوع علامت مشخصه و برجستگی جاسازی خواهند شد. هيچ نوع تغييری در قالب و محتوای اطلاعات فعلی که برای پاسپورت دريافت می‌شود داده نخواهد شد. برای محافظت از اطلاعات شخصی دارنده پاسپورت، حداقل فاصله لازم برای خواندن اطلاعات تا دستگاه خواننده ايي که در نقاط ورودی نصب می‌گردند، 10 سانتيمتر بايد باشد.

حافظه مورد استفاده در چيپ 64 هزار بايت برای آزمايش بوده است. اما
ICAO به اعضای خود توصيه می کند که ظرفيت حافظه را تا 256 هزار بايت بالا ببرند زيرا ممکن است برای نوعی از اندازه گيری های آينده برای اعضای زنده يا بيومتريک مورد نياز واقع شود. حدود 60 ميليون آمريکايي در هر 10 سال نياز دارند که پاسپورت خود را عوض کنند. اما اين چيپ ها 15 دلار به هزينه صدور پاسپورت اضافه مي‌کنند. به عبارت ديگر هزينه آنرا از 85 دلار به 100 دلار ارتقا می‌دهند.

زمان شروع آزمايشی طرح، تابستان 2005 است و پياده سازی کامل آن در انتهای سال 2006 خواهد بود. قرار است مسافرينی که از 27 کشور خاص به آمريکا سفر ميکنند، بعد از 26 اکتبر سال 2005 از پاسپورت و ويزاي الکترونيکی استفاده کنند. البته اين تاريخ يک بار تمديد شده و قبلا قرار بوده است که در اکتبر سال 2004 شروع شود و احتمال دارد که به اکتبر سال 2006 نيز تمديد شود. ( راه راست: قابل توجه مديران پروژه، که از به تاخير افتادن کارها شکايت دارند). اين رواديدهای الکترونيکی شامل انواع سياسی، عادی و رسمی می‌گردد که کمتر از 90 روز قصد اقامت داشته باشند. در جهان حدود 550 ميليون نفر هستند که دارای پاسپورت می‌باشند.